NEDEN DANS AYAKKABISI GİYMELİYİM ?

 

 

 .  Dans yüksek performans gerektiren bir etkinliktir ve doğru tasarım ve ortopediye sahip dans ayakkabısı kullanmak dansınızın kalitesi ve sağlığınız için son derece önemlidir!

.    Dans ayakkabısı ile denge kayıplarını minimuma indirir ve olası sakatlıkların önüne geçersiniz!

.    Dans ayakkabısı yüksek eforlu hareketlere, ağırlık ve ani sarsıntılara ve denge değişimine duyarlı olarak üretilir. Bu yüzden dans ayakkabıları ile daha konforlu dans edersiniz!

.    İdeal bir dans ayakkabısı 40 derecelik ortopedik bir eğime sahip olmalı, ayak boşluğunu iyi doldurmalı ve ağırlığı topuk ve pençeye efektif olarak dağıtmalıdır. Böylece ağırlık her zaman doğru yerde kalacak ve denge merkezi çok değişmediği için denge kayıpları yaşanmayacaktır!

.    Doğru ortopedik açılara sahip olmayan ve ayak boşluğunu doldurmayan dans ayakkabıları aşil tendonu, ayak bileği, diz ve belde sakatlıklara neden olabilir!

.    Dans ayakkabısı pistteki kavrama-tutuş ve kayma özellikleriyle kişiye ekstra özgüven sağlar!

.    Dans ayakkabılarınızı seçerken ayağınızı ilk başta biraz sıkmasına izin verin çünkü siz sürekli hareket halindeyken onlar da zaman içinde esneyip, ayak kalıbınıza göre açılacaktır!

.    Bayanlar için ince topuklu ayakkabılar muhteşem bir görsellik sağlar ancak Salsa gibi yüksek tempolu danslarda dönüşler esnasında denge kayıpları ve topukta kırılma/kopmalara neden olabilir!

.    Dansa yeni başlayan pek çok bayan gündelik olarak kullandıkları yüksek topuklu herhangi bir ayakkabı ile dans edebileceğini düşünmektedir. Ancak bu çok yanlış bir düşüncedir. Bir ayakkabının topuklu olması onun dansa uygun olduğu anlamına gelmez. Çünkü dans ayakkabılarının topukları özel açılara, dizaynlara ve ideal topuk yüksekliklerine sahiptir. Bu yüzden normal (topuklu) bir ayakkabı asla dans ayakkabısı yerine geçemez. Dans ayakkabısının amacı sadece estetik bir görüntü elde etmek değil, konforlu ve rahat dans etmenizi sağlamaktır!

.    Bugünlerde pek çok normal ayakkabı üreticisi sektörün gelişimine ve talebe paralel olarak dans ayakkabısı da üretmeye başlamıştır. Ancak birçok firma bunun için gerekli alt yapı yatırımlarını yapmak yerine normal ayakkabı kalıplarının tabanını süet ile kaplamakta ve görseli dans ayakkabısına benzer normal ayakkabılar üretmekteler. Bu yüzden dans ayakkabısı satın alırken iyi araştırmalı, doğru özellikleri bilmeli ve mümkünse sadece dans ayakkabısı üreten firmaları tercih etmelisiniz!

.  

 Dans ayakkabısı topuğu, açısı, kalıbı, duruşu ve modeli ile

 

tam manasıyla dansa uygun olmalıdır!

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR